۱۳۹۷-۰۷-۰۸ - ۰۴:۳۳:۲۵
 koshti_hamedan

کشتی به عنوان ورزش اول همدان بخش عمده‌ای از افتخارات ورزش استان از جمله حضور در ۳ دوره ...

کشتی به عنوان ورزش اول همدان بخش عمده‌ای از افتخارات ورزش استان از جمله حضور در 3 دوره المپیک با 4 نماینده، 2 مدال نقره از بزرگترین آوردگاه جهان ورزش و چندین و چند مدال جهانی و آسیایی را به خود اختصاص داده است. 

اوج درخشش کشتی همدان در دهه 80 بود، جایی که نسل طلایی کشتی همدان در میادین ملی و فراملی یکی پس از دیگری پشت حریفان خود را به خاک میزد. اما در آن ایام جمعی از متولیان ورزش اول همدان در باد پیروزهای این نسل طلایی که بذرش در دهه 70 ریخته شده بود به خوابی 8 ساله فرو رفتند و فراموش کردند بذر نسل طلایی دهه 90 کشتی استان را در دهه 80 بپاشند تا در این دهه بیشه قهرمانان کشتی همدان خالی خالی شود و کشتی همدان در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی در خیمه سنگین حریفان گرفتار آید. 
کشتی همدان در دهه 90 با چنان پسرفتی مواجه شده بود که از پیشکسوتان گرفته تا مربیان و داوران همدانی جملگی از روی دلسوزی و به منظور نجات کشتی همدان از این وضعیت اسفناک در انتخابات ریاست هیئت کشتی در بهمن ماه 95 نامزد شدند تا به زعم خود برای نجات کِشتی در گِل نشسته کُشتی همدان کاری کنند. 
در این میان عده ای از پیشکسوتان و دلسوزان کشتی که می‌دانستند اوضاع وخیم‌تر از آنیست که می‌نُماید به سراغ برخی مدیران دولتی و نمایندگان مردم در شورای شهر رفتند تا آنها با اتکا به تجربه مدیریتی، شخصیت حقیقی و وزن اجتماعی خود کشتی همدان را احیا کنند. 
به این ترتیب 12 نامزد برای انتخابات هیئت کشتی استان همدان ثبت نام کردند تا یک رکورد در تاریخ برگزاری مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی استان رقم بخورد. 
اما در زمان برگزاری مجمع با انصراف و کناره گیری تعداد زیادی از نامزدها، انتخابات میان مهندس علی رحیمی فر، مورد اعتماد مردم همدان در دو دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر با سابقه فعالیت در کشتی در دوران جوانی و مهندس حمیدرضا یاری مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر برگزار و رحیمی فر با اختلاف کمی به عنوان رئیس هیئت کشتی استان همدان انتخاب شد؛ این اختلاف کم آرا اما یک پیام مهم برای رحیمی فر در پی داشت؛ و آن این که به همان اندازه که در جامعه کشتی استان حامیان و دوستانی دارد که در تحقق برنامه‌ها او را حمایت خواهند کرد، ممکن است مخالفان و دشمنانی داشته باشد که در مسیر برنامه‌هایش سنگ اندازی کنند. 


⭕️ اما رئیس جدید هیئت کشتی استان همدان در چه شرایطی بر صندلی ریاست ورزش اول همدان تکیه زد؟

رحیمی فر زمانی ریاست هیئت کشتی استان همدان را در 11 بهمن ماه سال 1395 برعهده گرفت که هیئت کشتی به اشخاص حقیقی و حقوقی بالغ بر 150 میلیون تومان بدهکار بود؛ برای این که از حجم افزون این رقم بدهی مطلع شوید به همین نکته بسنده میکنیم که میانگین بودجه کل ورزش استان همدان در دهه 90 چیزی نزدیک به سالی 600 میلیون تومان بود. یعنی بدهی هیئت کشتی برابر بود با یک چهارم کل بودجه دولتی ورزش استان در یک سال. این بدهی شامل طلب داوران و مربیان استان در سال 95 و نیز بدهی به عوامل تیم هیئت استان در لیگ برتر سال 93 می شد. 
از سوی دیگر بدترین نتایج تاریخ کشتی همدان در مسابقات قهرمانی کشور در سالهای 94 و 95 رقم خورده بود و تیم کشتی آزاد بزرگسالان استان همدان در این مسابقات به ترتیب در جایگاه نازل نهم و هشتم ایستاده بود و تیم‌های نوجوانان و جوانان نیز رتبه‌های نازل‌تری کسب کرده بودند. 
همچنین در رده بندی هیئت‌های برتر ورزشی استان،  هیئت کشتی یکی از 4 هیئت المپیکی همدان در رتبه نازل چهاردهم ایستاده بود. 
و نیز در 4 سال ابتدایی دهه 90 تنها ملی پوش کشتی همدان در رده بزرگسالان میثم مصطفی جوکار با بیش از 30 سال سن بود که در پایان دوران ورزش حرفه‌ای خود به سر می‌برد. 
 جدا از فرسودگی خانه کشتی همدان و تشکهای آن و عدم برخورداری هیئت از دوربین، اسکوربرد و تلویزیون برای برگزاری مسابقات، نکته‌ای در این میان باورناپذیر و شاید غلو آمیز به نظر بیاید این بود که یک صندلی و میز سالم هم در هیئت کشتی برای نشستن داوران و برگزارکنندگان مسابقات نبود. 

⭕️ حال تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

رحیمی فر با ارزیابی شرایط دو تصمیم مهم گرفت. 
تصمیم اول انتخاب اعضای کمیته‌های هیئت از بین جامعه کشتی استان و سپردن مسائل فنی  به دست استخوان خُرد کرده‌های این رشته و تصمیم دوم پوشیدن کفش آهنی برای جذب منابع مالی آن هم در بدترین شرایط اقتصادی استان و ورزش کشور برای پرداخت بدهی سنگین هیئت و تامین بودجه جهت پیشبرد برنامه‌های یک ساله کشتی استان. 

با اولین منابع مالی جذب شده مبلغ 23 میلیون جهت خرید تجهیزات مسابقات و ترمیم خانه کشتی جهت میزبانی از لیگ منطقه‌ای نوجوانان شد؛ 
مسابقاتی که در آن تیم کشتی آزاد همدان به مقام پنجم کشور دست یافت و 12 میلیون تومان نیز صرف هزینه میزبانی و اعزام تیم در سه رشته آزاد، فرنگی و پهلوانی این مسابقات شد. 
اخبار مرتبط در شبکه های اجتماعی