۱۳۹۷-۰۸-۲۳ - ۱۳:۵۰:۰۰

ورزش

|

فوتبال

خط حمله آتشین، کاپیتان وفادار و مربی بازیکن‌ساز ۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا


به گزارش  خبرورزشی ،  پیش از شروع فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگای آلمان از دلایلی گفتیم که می‌توانند بایرن‌مونیخ را برای هفتمین فصل متوالی قهرمان بوندس‌لیگا کنند ولی حالا باید از دلایلی بگوییم که می‌توانند به سلطنت باواریایی‌ها در آلمان خاتمه دهند. زنبور‌ها کلاسیکر را هم بردند تا خیز بلندی به سمت قهرمانی بردارند.


بهترین خط حمله بعد از دوران کلوپ

۳۳ گل در ۱۱ هفته بوندس‌لیگا و ثبت ۷ گل بیشتر از نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده، نمایانگر نیروی تهاجمی قوی زنبورهاست. پاکو آلکاسر، مارکو رویس، جیدن سانچو، کریستین پولیشیچ و یاکوب برون لارسن همگی در این هفته‌ها مهره‌های تهاجمی تاثیرگذاری بوده‌اند. از زمانی که در دوران کلوپ ستاره‌هایی همچون مارکو رویس، روبرت لواندوفسکی، پیرامریک اوبامیانگ، ماریو گوتسه و هنریخ مخیتاریان هیجان خاصی به خط حمله دورتموند بخشیده بودند دیگر شاهد کوبندگی تیم زردپوش در فاز تهاجمی نبودیم. در کل ترکیب دورتموند به شرایط ایده‌آلی رسیده. رویس و بازیکن‌هایی که در خط میانی پشتیبانی‌اش می‌کنند مثل محمود دهود، ماکسیمیلیان فیلیپ، ماریوش ولف و ماریو گوتسه به لوسین فاوره کمک زیادی کرده‌اند. ماروین هیتس درون دروازه رومن بورکی را برای بهتر شدن تحت فشار گذاشته و نیروی جوانی اشرف حکیمی در کناره‌ها به زنبور‌ها کمک زیادی کرده است.


۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا


رویس وفادار و مؤثر

مارکو رویس همیشه یک بازیکن کلیدی در ترکیب دورتموند بوده که مصدومیت‌ها هیچ‌گاه ناامیدش نکرد. او حالا کاملاً آماده و سالم است و هیچ بازیکنی بیش از او (۹۵۲ دقیقه) این فصل بازی نکرده. هافبک تهاجمی ۲۹ ساله که حتی به عنوان مهاجم کاذب هم بازی می‌کند پس از جدایی بسیاری از دوستانش مثل لواندوفسکی، اوبامیانگ، هوملس، شاهین، وایدنفلر و سوکراتیس در تیم ماند تا دوباره به روز‌های خوب با دورتموند برگردد. به وضوح می‌بینیم که او بازیکنی مسئولیت‌پذیر است و ارتباط خوبی بین خط هافبک و حمله ایجاد می‌کند. زننده ۸ گل و ارسال‌کننده ۴ پاس گل اوج هنرنمایی‌اش را برابر بایرن به نمایش گذاشت. رویس با وجود علاقه‌مندی‌های زیاد باشگاه‌های بزرگ در تیم شهرش ماند و گفت: «وقتی در ۲۸ یا ۲۹ سالگی قرارداد ۴ ساله با باشگاه امضا می‌کنید یعنی اهداف خاصی در ذهن‌تان دارید.» بله، این هدف را رویس ترسیم کرده و می‌خواهد با تیمش به عنوان کاپیتان قهرمان بوندس‌لیگا شود. وقتی تیمِ کلوپ قهرمان بوندس‌لیگا شد او به صورت قرضی در مونشن‌گلادباخ بازی می‌کرد.


۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا


کارخانه فاوره

پشت شخصیت بی‌نظیر لوسین فاوره یک مغز متفکر هست. شاید او در باشگاه‌های قبلی‌اش مثل هرتابرلین، مونشن‌گلادباخ یا نیس موفقیت بزرگی کسب نکرده باشد، اما کار‌هایی که کرده ارزش قهرمانی داشته است. در هرتا تیمی میانه جدولی داشت، اما در گلادباخ تیمش را به طور معمولی بین ۶ تیم بالای جدول بوندس‌لیگا قرار می‌داد و به رقابت‌های اروپایی می‌رساند. در نخستین فصل در نیس تیمش فوق العاده بود و سوم شد، به پلی‌آف لیگ قهرمانان هم رسید، اما افت در فصل دوم که فصل قبل بود باعث شد از باشگاه جدا شود. واضح است که فاوره به هر تیمی رفته آن تیم پیشرفت کرده، اما تیم‌های قبلی او تیم‌های رده بالایی نبودند و باید آن‌ها را متوسط بدانیم. کار ارزشمند فاوره در بحث بازیکن‌سازی است. او کریستوف کرامر را طوری ساخت که در لیست آلمان برای جام جهانی ۲۰۱۴ قرار گرفت و حتی در فینال هم بازی کرد. ستاره تیم فعلی‌اش رویس را خودش در گلادباخ تبدیل به بازیکنی درجه یک کرد و این داستان هنوز ادامه دارد چراکه دورتموند پر از استعداد‌های جوان است.


۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا


تاریخ دورتموند

در حالی که چند سالی بایرن بدون مبارزه خاصی قهرمانی بوندس‌لیگا را به خودش اختصاص می‌داد، دورتموند این فصل نشان داده هنوز هم می‌تواند مثل گذشته یک رقیب بزرگ باشد. آخرین فصلی که بایرن در پایان هفته یازدهم جایگاه پنجم یا پایین‌تر داشته همان فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ بود که زنبور‌ها قهرمان شدند. حالا این دورتموند با حفظ انسجام خودش می‌تواند دوباره در تاریخ ثبت شود و در ۱۱ هفته‌ای که گذشته نشان داده این رؤیا دور از دسترس نخواهد بود. لوسین فاوره هم می‌تواند سرانجام به چیزی که لیاقتش را در دوران مربیگری دارد، برسد. مربی سوئیسی فقط قهرمانی سوپرلیگ کشورش را با زوریخ کسب کرده و وقت آن رسیده که یک قهرمانی بزرگ در لیگی معتبر کسب کند.


۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا


آمادگی ذهنی

ذهنیت برنده دورتموندی‌ها به آن‌ها کمک بزرگی در این فصل کرده است. توانایی بازگرداندن نتایج و ناامیدی وقتی عقب می‌افتند باعث شده راحت به هیچ تیمی امتیاز ندهند. دورتموندی‌ها فصل قبل مشکل بزرگی از این بابت داشتند. در «روهر شهرآورد» برابر شالکه وقتی ۴ گل زدند به طرز عجیبی ۴ گل دریافت کردند و بردشان از دست رفت، اما شاگردان فاوره که این فصل ابتدا از آگسبورگ گل خورده و پس از آن هم در دقایق پایانی متوقف شده بودند در نهایت ۴ بر ۳ پیروز شدند. برابر لورکوزن باخت ۲ بر صفر را به برد ارزشمند ۴ بر ۲ تبدیل کردند. در جدال با هوفنهایم در دقایق پایانی شکست را به تساوی تبدیل کردند. مهم‌تر از همه برابر بایرن‌مونیخ وقتی لواندوفسکی ۲ مرتبه گلزنی کرد در نهایت دورتموند به بازی برگشت و ۳ بر ۲ پیروز شد.


۵ دلیل برای قهرمانی دورتموند در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بوندس‌لیگا