۱۳۹۷-۰۸-۱۴ - ۱۳:۰۶:۴۶

ورزش

|

فوتبال

مروری بر آخرین تغییرات قانون آفساید؛ از گل کاشیما به پرسپولیس تا گل لیورپول به آرسنالطرفداری - در روز های اخیر گل هایی در فوتبال جهان به ثمر رسیده اند که نقش قانون آفساید در آن بسیار پررنگ بوده است. دو نمونه تازه آن یعنی گل سادیو مانه به آرسنال و گل سرجینیو به پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا را با هم به صورت کامل مرور می کنیم و شرح کاملی نیز از آخرین تغییرات قانون آفساید می دهیم.


پیش از این در طرفداری به صورت کاملا تصویری این موضوع شرح داده شده بود که می توانید در زیر بخش مربوط به آن را ببینید. اما آفساید چیست؟تعریف


در تعریف کلی آن باید گفت اگر بدن بازیکن مهاجم (تمامی قسمت ها به جزد دست و بازو) از آخرین بازیکن تیم حریف به دروازه نزدیک تر باشد، بازیکن مهاجم در آفساید است، البته باید بازیکن مهاجم در نیمه حریف باشد و نیمه خودی آفساید وجود دارد.( الزاما دروازه بان همیشه بازیکن آخر حساب نمی شود).


در تعریف این قانون در سال 2005 آمده است:اگر هر بخشی از سر، بدن و پای بازیکن مهاجم از سر، بدن و پای آخرین بازیکن حریف به خط دروازه نزدیک تر باشد، بازیکن در آفساید است. دست ها در این قانون لحاظ نمی شوند.در سال 2017 تغییرات لغوی در این قانون ایجاد شد و در مورد قانون آفساید دروازه بان  هم با این توضیح کاملا درک می شود.  1. هر قسمتی از بدن به جز دست ها اگر در نیمه حریف به دروازه آن ها نزدیک تر باشد، آفساید رخ داده است.

  2. اگر هر قسمتی از بدن به جز دست ها از خط دروازه حریف و توپ به خط دروازه نزدیک تر باشند، بازیکن در آفساید است. 

  3. پ.ن: در موقعیت شماره دو، دروازه بان خود بازیکن آخر حساب می شود و در موقعیت های دو به تک با دروازه بان زیاد شاهد این صحنه بوده ایم.


قانون آفساید


سال 2016 آخرین تغییرات در قانون آفساید رخ داد و به شکل کنونی در آمد. کلا رخ داد آفساید برای بازیکنان در منطقه آفساید به سه قسم کلی تقسیم می شود که در زیر با شکل آن ها را توضیح می دهیم.  • دخالت در بازی به صورت مستقیم


اگر بازیکنی که در منطقه آفساید است به صورت مستقیم از بازیکن خودی یا پس از برخورد توپ به بازیکن خودی یا حریف صاحب توپ شود، آفساید رخ می دهد.
  • مزاحمت برای بازیکن حریف


اگر بازیکنی که در منطقه آفساید قرار دارد هر گونه مزاحمتی برای بازیکنان حریف ایجاد که در نحوه عملکرد آن ها اختلال ایجاد کند آفساید رخ می دهد. در شکل زیر بازیکنی که در منطقه آفساید است، زاویه دید دروازه بان را کور کرده است و این آفساید است. تقسیم بندی های نوع دو و سه شامل موقعیت های گوناگونی می شوند و دو گلی که مرور می کنیم نیز در این تقسیم بندی های جای دارند. این قانون در سال 2018 آخرین بار آپدیت شده است.
  • هرگونه سود بردن در از حضور در منطقه آفساید


برخلاف اسم این قسمت، تعریف بسیار ساده ای دارد. اگر بازیکنی که در آفساید است از ریباند یا برگشت توپ پس از برخورد به تیرک دروازه یا بلوکه شدن توسط بازیکنان حرف استفاده کند و صاحب توپ شود بازهم آفساید رخ داده است.در زمان شروع های مجدد خاص (ضربات دروازه، کرنر و پرتاب اوت) قانون آفساید اعمال نمی شود.


این قانون کلی و جامع آفساید بود حالا بررسی دو گل.


بررسی گل سادیو مانه در بازی لیورپول و آرسنال


در تصویر اول مشاهده می کنید که فیرمینو در آفساید نیست. او حرکت می کند و ضربه چیپ اول را به توپ می زند. در همین صحنه اما سادیو مانه مشخصا در آفساید است.در تصویر دوم سادیو مانه با توجه به قانون سوم که از بودن در آفساید سود می برد، دروازه خالی را روی ریباند توپ باز می کند و این سبب آفساید شدن گل می شود.بررسی گل سرجینیو به پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا


دلیلی که این گل باید آفساید اعلام می شد به شرح زیر است


سرجینیو که زننده گل است در هیچ یک از لحظات این گل در آفساید نبوده است. اما بازیکن دیگری که در تصویر زیر مشخص شده است (سوزوکی شماره 9) در آفساید است با توجه به قانون ایجاد مزاحمت در عملکرد محمد انصاری و نوراللهی و ایجاد وضعیتی که سبب شد تا آن ها نتوانند توپ را به خوبی دفع کنند باید گل آفساید اعلام می شد.


در تصویر اول مشاهده می کنید که سوزوکی در آفساید قرار دارد ولی سرجینیو به هیچ وجه در آفساید نیستدر تصویر دوم سوزوکی برای مدافعان پرسپولیس ایجاد مزاحت می کند و در روند کاری آن ها اختلال ایجاد می کند. پس چون او در جریان بازی دخالت داشته است، این صحنه آفساید است.خلاصه بازی کاشیما و پرسپولیس
خلاصه بازی آرسنال و لیورپول