۱۳۹۷-۰۸-۲۰ - ۱۵:۰۰:۴۷

ورزش

|

فوتبال

به بهانه برگزاری دربی بزرگ شهر منچستر پلی به گذشته؛ منچستریونایتد ۴-۳ منچسترسیتی؛ گل دقیقه ۹۶ اوون پایانی بر دوئل جذاب و نفس‌گیرد و تیماختصاصی طرفداری- دو تیم منچستر یونایتد و منچسترسیتی در رقابت های این هفته لیگ جزیره، در ورزشگاه اتحاد به مصاف هم خواهند رفت. تیم های بزرگ و با سابقه ای که رقابتشان در سالیان اخیر همیشه جذاب و دیدنی بوده است و به همین بهانه سری زده ایم به یکی از بهترین بازی های تاریخ دو تیم. بازی ای که در آن یکی از دیدنی ترین و پر گل ترین نبرد های تاریخ دو تیم شکل گرفت.


پیش زمینه


دو تیم در تاریخ 20 سپتامبر سال 2009 در ورزشگاه اولدترافورد به مصاف هم رفتند و ترکیب دو تیم در ابتدای بازی به این شکل بود.


 منچستر یونایتد : فاستر- اوشی- فردیناند- ویدیچ- اورا- پارک جی سونگ- دارن فلچر- اندرسون- رایان گیز- برباتوف- وین رونی


 منچستر سیتی: شی گیون- میکاه ریچاردز-کولو توره- لسکات- وین بریج- شون رایت فیلیپس- نایجل دی یانگ-آیرلند- گرت بری- بلمی- کارلوس توز


منچستر یوناتد بازی را با سیستم 442 و منچستر سیتی بازی را با سیستم 4231 آغاز کرد.


نیمه اول (منچستر یونایتد 1-1 منچستر سیتی)


منچستر یونایتد بازی را طوفانی آغاز کرد ودر همان دقایق اولیه بازی به گل رسید.


گل اول منچستر یونایتد در دقیقه 2: حرکت زیبای اورا از جناج چپ با پاس زیبای او به وین رونی منجر شد که رونی در میان اشتباهات پیاپی مدافعان سیتی در دفع توپ، به راحتی گل او بازی را با یک ضربه بغل پا ثمر رساند.سرعت بازی در 15 دقیقه ابتدایی بازی بسیار بالا بود و یک اشتباه بزرگ از فاستر باعث شد که سیتی خیلی زود به گل تساوی دست پیدا کند.


گل اول منچستر سیتی در دقیقه 16: توپ ساده ای که فاستر در محوطه خودی در اختیار داشت با تعلل او و تلاش او برای دریبل مهاجم حریف توام شد که کارلوس توز دست او را خواند و توپ را از او قاپید و با پاس رو به عقب خود گرت بری را صاحب توپ کرد که بری هم از فرصت به دست آمده استفاده کرد و توپ را به تور دروازه خالی یونایتد چسباند.


پس از این گل موقعیت های زیادی در جریان بازی رد و بدل شد اما بازیکنان دو تیم در به ثمر رساندن توپ ها ناکام بودند و نیمه اول با نتیجه 1 بر 1 به پایان رسید.


نیمه دوم (منچستر یونایتد 4-3 منچستر سیتی)


نیمه دوم به مانند نیمه اول بسیار طوفانی آغاز شد و باز هم این یونایتد بود که موفق به باز کردن دروزاه حریف شد.


گل دوم منچستر یونایتد در دقیقه 49 : سانتر زیبا باز هم جناح چپ به روی دروازه را درن فلچر با یک ضربه سر دیدنی به گل دوم یونایتد تبدیل کرد.


منچستر سیتی خیلی زود توانست گل خورده را جبران کند و در فاصله 3 دقیقه موفق به جبران نتیجه شد.


گل دوم منچستر سیتی در دقیقه 52 :گرت بلمی مهاجم توانمند سیتی در آن زمان، روی یک حرکت زیبا از جناح چپ و از پشت محوطه جریمه، شوت فوق العاده ای را روانه دروازه یونایتد کرد که توپ به زیبایی هر چه تمام تر به کنج دروازه فاستر رفت.


پس از گل، بازیکنان یونایتد یک پارچه حمله شدند و فشار زیادی را روی دروازه سیتی وارد کردند و در چند صحنه در آستانه زدن گل هم قرار گرفتند و این گیون بود که با عکس العمل های استثنایی و دیدنی خود اجازه گلزنی را به بازیکنان حریف، به خصوص برباتوف نمی داد. بازی در این دقایق بسیار پر سرعت دنبال می شد، اما تا دقیقه 80 شاهد گلی نبودیم و در عوض، 10 دقیقه پایانی شاهد اتفاقات عجیب و جالب توجهی بود. ابتدا یونایتد در این دقیقه به گل رسید.


گل سوم یونایتد در دقیقه 80: روی یک ارسال زیبا از جناح چپ روی یک ضربه ایستگاهی، باز هم این فلچر بود که با یک ضربه سر مهارنشدنی موفق به گلزنی شد و تیمش را برای برای سوم در این دیدار پیش انداخت.


 سیتی پس از این گل صاحب موقعیت های بسیار خوبی شد و در چند صحنه در آستانه فروپاشی دروازه حریف هم پیش رفت. بازی به نظر با همین نتیجه به پایان می رسید ولی در دقیقه 90 بود که کلکسیون اشتباهات از سوی بازیکنان یونایتد، گل سوم را به سیتی هدیه داد.


گل سوم منچستر سیتی در دقیقه 90 : اشتباه عجیب ریو فردیناند در رساندن توپ به هم تیمی خود، باعث توپ ربایی  و در موقعیت قرار دادن بلمی در وضعیتی بسیار خوب شد. در این صحنه بلمی تقریبا از نیمه های زمین پا به توپ شد و به سمت دروازه یونایتد هجوم برد و با عبور از فاستر که در خروج دچار اشتباه شده بود، از زاویه ای بسته توپ را به گل سوم تیمش تبدیل کرد.


این گل پایان ماجرا نبود و دوئل جذاب دو تیم همچنان ادامه داشت. در حالی که داور مسابقه وقت های تلف شده زیادی را لحاظ کرده بود، یونایتد از آخرین فرصت های خود در وقت های اضافه به خوبی استفاده کرد و موفق شد گل برتری را به ثمر برساند.


گل چهارم منچستر یونایتد در دقیقه 6+90: خطای صورت گرفته در میانه میدان را بازیکنان یونایتد به میانه میدان برگشت دادند که توپ به گیگز رسید و این بازیکن با دید بالا و پاس استادانه خود اوون را با دروازه بان تک به تک کرد که، ضربه عالی اوون باعث رقم خوردن گل چهارم و پیروزی بخش یونایتد شد.


این بازی حتما یکی از زیباترین و بیاد ماندنی ترین دربی های شهر منچستر است بازی ای که تا آخرین دقیقه با هیجان و استرس همراه بود و در نهایت این شاگردان فرگوسن و قرمز پوشان شهر منچستر بودند که در ثانیه های پایانی موفق به شکست رقیب همشهری شدند. 
 

 


 


سرنوشت دو تیم


در پایان این فصل این چلسی بود که موفق شد به عنوان قهرمانی دست پیدا کند. منچستر یونایتد تنها با یک امتیاز اختلاف دوم شد و منچستر سیتی در جایگاه پنجم قرار گرفت.


جدول رده بندی لیگ جزیره در فصل 2010-2009
رتبه

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
1 چلسی 38 27 5 6 86
2 منچستر یونایتد 38 27 4 7 85
3 آرسنال 38 23 6 9 75
4 تاتنهام

38

21 7 10 70
5 منچستر سیتی 38 18 13 7 67
6 استون ویلا 38 17 13 8 64

 


بیشتر بخوانید؛ مروری بر بازی های خاطره انگیز و به یاد ماندنی