۱۳۹۷-۰۸-۱۸ - ۲۲:۱۳:۵۸

ورزش

|

فوتبال

۹ ستاره‌ای که مصدومیت رباط صلیبی مانع جاه‌طلبی آنها نشد و پس از بازگشت، بخشی از تاریخ فوتبال را نوشتندطرفداری- مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی زانو، یکی از شایع ترین و در عین حال بدترین مصدومیت های رشته های مختلف ورزشی از جمله فوتبال است. چنین مصدومیتی با توجه به شدت و نوع آن می تواند از چند هفته تا چند ماه یک بازیکن را از حضور در زمین دور کند. این مصدومیت در حالت خفیف شامل کشیدگی رباط صلیبی می شود اما در صورت پاره شدن آن، بازیکنان ممکن است مدت زیادی خانه نشین شوند. مهم ترین نکته در مورد این مصدومیت این است که در صورت آسیب دیدن رباط صلیبی، زانوی بازیکن مستعد مصدومیت های بعدی می شود. نمونه های زیادی وجود دارد که بازیکنان حرفه ای پس از دست به گریبان شدن با این نوع آسیب دیدگی، پس از بازگشت به میادین دچار افت نسبی شدند یا اصلا دوران بازی آنها به مخاطره افتاد و در نهایت فوتبال آنها به پایان رسید. سباستین دایسلر و جوزپه روسی نمونه کوچکی از قربانیان این مصدومیت بی رحم هستند.


اما بازیکنان زیادی پس از سپری کردن دوران مصدومیت مربوط به رباط صلیبی، نه تنها سطح کیفی آنها کاهش نیافت بلکه قدرتمندتر از گذشته به راهشان ادامه دادند. در مقاله ای وبسایت squawka به بررسی 9 مورد از ستارگان دنیای فوتبال پرداخته که این مصدومیت کشنده، مانع بلند پروازی آنها نشده است:


1. رادامل فالکائواو تاکنون 3 بار از ناحیه زانو دچار آسیب جدی شده است اما با این حال هنوز در سطح اول فوتبال جهان به کارش ادامه می دهد. فالکائو در سال 2005 وقتی برای ریورپلاته به میدان می رفت از ناحیه رباط صلیبی مصدوم شد و 10 ماه از میادین دور ماند اما به محض بازگشت دوباره مصدوم شد. این مصدومیت ها مانع حضور او در فوتبال اروپا نشد. مصدومیت بعدی در تیم موناکو پیش از جام جهانی 2014 به سراغ این بازیکن آمد و به وضوح باعث افت فالکائو شد تا جایی که حتی در چلسی و منچستریونایتد هم به فرم ایده آلش برنگشت. اما سرانجام فالکائو در همان موناکو دوباره درخشان ظاهر شد و با گل های فراوان او، این تیم در فصل 2016/17 قهرمان لیگ1 فرانسه شد.


2. آلن شیررشماره 9 شگفت انگیز دیگری نیز با مصدومیت رباط صلیبی دست و پنجه نرم کرده است. پس از انتقال رکوردشکن او از ساوتهمپتون به بلکبرن در سال 1992، در همان اولایل حضورش در این تیم مصدوم شد و بخش عمده ای از فصل را از دست داد. شیرر ریکاوری فوق العاده ای انجام داد و به ماشین گلزنی بلکبرن تبدیل شد و در فصل 1994/95 با این تیم به قهرمانی لیگ جزیره رسید. شیرر در نیوکاسل هم چند مصدومیت خفیف دیگر را سپری کرد اما هنوز پس از سال ها با 260 گل زده، بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر است.


3. الساندرو دل پیرودر سال 1998 که دلپیرو خود را به عنوان یکی از بهترین مهاجمان جهان معرفی کرده بود، مصدومیت رباط صلیبی بدموقعی به سراغش آمد. در فصل قبل از مصدومیت، دل پیروز در 47 بازی برای یوونتوس 32 گل زد تا این تیم قهرمان سری آ شود و به فینال لیگ قهرمانان اروپا برسد. اسطوره یوونتوس بعد از مصدومیت، دوره افت را سپری کرد و 13 فصل دیگر را در اوج آمادگی در پیراهن بیانکونری گذارند. او در تیم ملی نیز نایب قهرمان یورو 2000 و قهرمان جام جهانی 2006 شد.


4. رود فن نیستلرویپس از به ثمر رساندن 29 گل در 23 بازی لیگ هلند همراه با آیندهوون، فن نیستلروی در تابستان 2000 در آستانه انتقال به منچستریونایتد بود که مصدوم شد و تقریبا یک سال از میادین دور ماند. با وجود اینکه در بازگشت از مصدومیت در فصل 2000/01 فقط 2 بار برای آیندهوون گلزنی کرد، سر الکس فرگوسن تردیدی نسبت به توانایی های او نداشت و ستاره هلندی را به خدمت گرفت. فن نیستلروی در 219 بازی برای شیاطین سرخ 150 گل به ثمر رساند؛ افتخارات زیادی کسب کرد و سپس به ماجراجویی خود در رئال مادرید، هامبورگ و مالاگا ادامه داد.


5. روبرتو باجویکی از بهترین های نسل خودش و برنده توپ طلای 1993 با مصدومیت های مداوم زانو دست و پنجه نرم می کرد. 18 ساله بود که در ونتزیا از ناحیه رباط صلیبی مصدوم شد. قبل از سال 1990 در پیراهن فیورنتینا هم چند مصدومیت لیگامنت زانو را سپری کرد اما همه این آسیب دیدگی ها مانع درخشش او در سال های پیش رو نشد. باجو تا پایان دوران بازی اش مصدومیت های زیادی را تجربه کرد، با این حال 56 بار برای آتزوری به میدان رفت. او بازی در فیورنتینا، یوونتوس، میلان و اینتر را هم تجربه کرد تا نشان بدهد مصدومیت کوچکترین اثری در روند پیشرفتش نداشته است.


6. روی کینکین بخش عمده ای از فصل 1997/98 را به دلیل مصدومیت سنگین رباط صلیبی از دست داد. با این حال اسطوره ایرلندی شیاطین سرخ در پست فرسایشی خود، بازگشت قدرتمندانه ای داشت و تا سال ها در خط هافبک تیم فرگوسن جنگید و به همه افتخارات ممکن رسید. اوج کار او در فصل بعد از مصدومیتش (1998/99) بود که با منچستریونایتد فاتح سه گانه تاریخی شد.


7. ژاوی هرناندزرکورددار پوشیدن پیراهن بارسلونا با 767 بازی هم یک مصدومیت سنگین رباط صلیبی را سپری کرده است. ژاوی در آستانه جام جهانی 2006 مصدوم شد اما به طور ناباورانه ای در عرض 4 ماه ریکاوری کرد تا ضمن ثبت یک رکورد در زمینه بازگشت از این مصدومیت، روی نیمکت بارسلونا در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2006 بنشیند. او به جام جهانی هم رسید. پس از این مصدومیت ژاوی به طور میانگین در هر فصل 50 بازی را تجربه کرد و همراه با بارسلونا و تیم ملی اسپانیا، تاریخی ترین مقطع این باشگاه و این تیم ملی را رقم زد.


8. فرانچسکو توتیدر آخرین هفته های فصل 2007/08، توتی در بازی با لیورنو از ناحیه رباط صلیبی آسیب دید. مصدومیت او 4 ماه طول کشید و حتی به فصل بعد هم کشیده شد. با این حال کاپیتان ابدی جالوروسی با مصدومیت ها در دوران بازی اش بیگانه نبود و بارها از جدال با آن، پیروز بیرون آمد. او تا فصل 2016/17 و تا سن 40 سالگی در سطح اول فوتبال اروپا با رم درخشید و حالا رکورددار بازی (786) و گل زده (307) در این تیم است.


9. رابرت پیرسفصل 2001/02 درخشان رابرت پیرس همراه با آرسنال در آن تیم رویایی توپچی ها برای او بسیار تلخ تمام شد چراکه در ماه مارس 2002 از ناحیه رباط صلیبی آسیب دید. پیرس به دلیل این مصدومیت جام جهانی 2002 را از دست داد اما پس از 7 ماه برگشت و آرسنال با درخشش او در فصل 2003/04 بدون شکست قهرمان لیگ جزیره شد.اخبار مرتبط در شبکه های اجتماعی