۱۳۹۷-۰۸-۱۵ - ۱۳:۳۶:۴۳

ورزش

|

تنیس

رقابت‌های زیر ۲۱ سال میلان؛ دیدار برترین‌های نسل آینده تنیس در سال ۲۰۱۸

رقابت‌های زیر 21 سال میلان؛ دیدار برترین‌های نسل آینده تنیس در سال 2018

به گزارش ایلنا، رقابت‌های فینال برترین‌های نسل آینده تنیس یا “Next Generation ATP Finals” که از سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرده، بین هشت بازیکن برتر فصل در رده سنی زیر ۲۱ سال انجام می‌گیرد. این مسابقات بر روی زمین‌های هارد و در داخل سالن برگزار می‌شود.


همانند سال گذشته، مجموعه نمایشگاهی-تجاری «فیرا میلانو» در شهر میلان، میزبانی رقابت‌های نسل آینده تنیس را به عهده دارد. کشور ایتالیا تا سال ۲۰۲۱ میزبانی این مسابقات را عهده‌دار خواهد بود.


 هفت نفر از هشت تنیس‌باز حاضر در رقابت‌های تنیس میلان از طریق جدول رده‌بندی موسوم به «Race to Milan» که به بازیکنان رده سنی زیر ۲۱ سال اختصاص دارد، جواز شرکت در این مسابقات را کسب خواهند کرد. بازیکن ۸ـم نیز از طریق سهمیه وایلد کارت به یک بازیکن ایتالیایی تعلق خواهد گرفت.


شیوه برگزاری رقابت‌های میلان از حیث مراحل، درست مانند مسابقات نهایی تور جهانی مردان در لندن است؛ ۸ تنیس‌باز در دو گروه ۴ نفره به مصاف یک‌دیگر خواهند رفت و پس از پایان یافتن رقابت‌های مرحله گروهی، دو بازیکن برتر از هر گروه در دور نیمه‌پایانی با یک‌دیگر روبه‌رو خواهند شد. گفتنی است بر خلاف رقابت‌های لندن، این مسابقات تنها در رده انفرادی انجام می‌گیرد.


*اتحادیه تنیس‌بازان حرفه‌ای برای این رقابت‌ها امتیازی در نظر نگرفته است. فدراسیون جهانی تنیس نیز این رقابت‌ها را به عنوان مسابقات رسمی نمی‌شناسد.


قوانین برگزاری مسابقات نهایی نسل آینده با دیگر مسابقات استاندارد تنیس تفاوت دارد و روش‌های نوآورانه‌ای در برگزاری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعدادی از آن‌ها در ادامه آورده شده است:


امسال در مسابقات میلان برای اولین بار در رقابت‌های حرفه‌ای تنیس مردان، سیستم بازبینی ویدیویی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این سیستم که از فناوری پیشرفته «چشم شاهین» استفاده می‌کند به بازیکنان اجازه می‌دهد در مواردی نظیر برخورد توپ با زمین برای دومین بار (Double Bounces) که ممکن است از چشم داور پنهان بماند و سایر ضربات خطا مانند تماس راکت حریف با توپ بیش از یک بار (Double Hits) و ورود به حریم زمین بازیکن مقابل و … از داور تقاضای بازبینی کند. پیش از این از فناوری چشم شاهین تنها برای بازبینی داخل و خارج بودن ضربات استفاده می‌شد. بازیکنان در طول بازی محدودیتی برای استفاده از سیستم بازبینی ویدیویی ندارند.


شات کلاک، تایمری است که در درون زمین برای نمایش محدودیت‌های زمانی نظیر فرصت ۲۵ ثانیه بین امتیاز‌ها، زمان استراحت بین هر ست، زمان استراحت پزشکی و … قرار داده شده تا قانون در این موارد به صورت شفاف از سوی داور اعمال شود و بازیکن نیز زمان خود را بهتر مدیریت کند.


در مسابقات فینال برترین‌های نسل آینده تنیس، خبری از داوران خط نخواهد بود و این کار را تکنولوژی چشم شاهین (Hawk Eye) انجام خواهد داد. تنها داوری که به صورت فیزیکی در زمین مسابقه حضور دارد، داور صندلی است. «خطای پا» هنگام سرویس یا همان «Foot Fault» نیز توسط یک داور در بیرون از زمین مسابقه و به کمک متخصصان سیستم چشم شاهین و دوربین‌های نصب شده در زمین کنترل خواهد شد.


در این مسابقات بر خلاف سایر رقابت‌های تنیس مردان که استفاده از راهنمایی‌های مربی تخلف محسوب می‌شود، بازیکنان می‌توانند در طول بازی از کمک مربیان خود بهره‌مند شوند. هر تنیس‌باز می‌تواند در پایان هر ست و تا سقف چهار مرتبه در یک بازی، راهنمایی‌های لازم را از مربی خود دریافت نماید.


اما صحبت مربی با بازیکن به صورت فیزیکی و رو در رو نخواهد بود، بلکه مربی توسط یک هدست با بازیکن خود ارتباط برقرار می‌کند. در مواقعی که بازیکنی تقاضای وقت استراحت یا وقت استراحت پزشکی داشته باشد نیز بازیکن مقابل می‌تواند تواند با مربی خود صحبت کند.


در این تورنمنت بر خلاف سایر مسابقات تنیس، تماشاگران (به استثنای تماشاگرانی که در سکو‌های پشت دو خط بیسیلاین حضور دارند) می‌توانند در زمان‌هایی که بازی جریان دارد آزادانه رفت‌وآمد کنند و منعی برای و ورود و خروج آن‌ها به استادیوم وجود ندارد.


در نخستین دوره از رقابت‌های نسل آینده تنیس، هیئون چونگ با شکست آندری روبلف به مقام قهرمانی این مسابقات دست یافت. چونگ کره‌ای بدلیل شرط سنی دیگر قادر به رقابت‌ در این تورنمنت نخواهد بود.


گروه‌بندی مسابقات میلان در فصل ۲۰۱۸ به صورت زیر است:


الکساندر زورف ۲۰ ساله، نفر اول تنیس‌بازان نسل آینده همانند سال گذشته به جهت حضور در مسابقات فینال تور جهانی در لندن از رقابت‌های میلان کناره‌گیری کرد. دنیس شاپووالوف نیز در این مسابقات حضور نخواهد داشت.


اوگو اومبر و مایکل مو نیز به عنوان نفرات جایگزین در مسابقات حاضر خواهند بود تا در صورت لزوم و انصراف نفرات اصلی به میدان بروند.


 


 

اخبار مرتبط در شبکه های اجتماعی