۱۳۹۷-۰۸-۱۸ - ۲۳:۳۰:۰۰

ورزش

|

فوتبال

منچسترسیتی - منچستریونایتد؛ داستانی از جنس رقابت، کینه و حسرت


وبسایت رسمی برنامه نود - منچسترسیتی و منچستریونایتد دو غول فوتبال انگلیس و البته اروپا یکشنبه به مصاف هم می روند.


به گزارش وبسایت نود، داستان رقابت میان منچسترسیتی و منچستریونایتد به زمان سلطنت ملکه ویکتوریا بازمی گردد، اما شکی نیست که هیچ زمانی مثل حالا، این رقابت، سخت تر و شدیدتر نبوده است. سیتی فصل قبل تحت هدایت گواردیولا با شکستن انواع و اقسام رکوردها و رسیدن به 100 امتیاز در لیگ برتر، قهرمانی را جشن گرفت. حال آن که کمی پیش تر، یونایتد فرگوسن بود که طی دو دهه، با 13 قهرمانی یکه تاز جزیره بود.


حالا در آستانه جدال دوباره دو تیم در لیگ برتر، نگاهی داریم به داستان رقابت دو تیم، تقابل نیمه آبی و نیمه قرمز شهر منچستر:


فراز و نشیب هاتاکنون 26 دوره از لیگ برتر برگزار شده و منچستریونایتد با رکورد قهرمانی در نیمی از این تعداد فصول، (13 قهرمانی) رکورددار است. در فصلی که آن ها پنجمین قهرمانی شان را در لیگ برتر جشن گرفتند و به سه گانه تاریخی رسیدند. سیتی در سطح سوم فوتبال انگلیس با تیم هایی همچون لینکلن و رکسهام رقابت می کرد. اما این ترازو، در سال های اخیر و از همان زمانی که آگوئرو گل برتری سیتی را در مقابل کیوپی آر زد و این تیم به قهرمانی در لیگ جزیره رسید، به سمت نیمه آبی سنگین تر شده و حالا سیتی است که در سال های اخیر نسبت به یونایتد در لیگ برتر موفق تر ظاهر شده است.


یونایتد در شرایطی فصل قبل تحت نظر مورینیو بیشترین امتیاز و بهترین رتبه اش را در لیگ در دوران پسافرگوسن بدست آورد که تیم مورینیو در نهایت فصل را با 19 امتیاز اختلاف نسبت به سیتی قهرمان به پایان رساند.جدال مالیگروه مالی ابوظبی سال 2008 مالکیت منچسترسیتی را به دست گرفت. آن ها خیلی سریع خودنمایی کردند و همان تابستان با رکوردشکنی، روبینیو را با 32.5 میلیون پوند به منچسترسیتی آوردند. در تاریخ لیگ برتر سیتی 300 میلیون پوند بیشتر از یونایتد خرج کرده و در طی ده فصل اخیر، هفت بار آن ها یونایتد را در هزینه نقل و انتقالات پشت سر گذاشته اند.


در عین حال زمانی که منابع منچسترسیتی هم محدودتر بود. یعنی در ده فصل ابتدایی لیگ برتر، آن جا هم سیتی سه بار در زمینه خرج برای بازیکن جدید، یونایتد را پشت سر گذاشت. بیشترین هزینه های سیتی در طی دو فصل اول حضور پپ گواردیولا در این تیم رقم خورد که در هر دو مرتبه تیم او بیشتر از تیم مورینیو خرج کرد. هر چند که گرانترین خرید مورینیو پل پوگبا بیش از 90 میلیون پوند خرج برداشت، حال آن که گرانترین خرید سیتی همین تابستان گذشته رقم خورد که محرز با چیزی در حدود 60 میلیون پوند راهی سیتی شد.


بازیکنان بزرگبرخی از بزرگترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر در ترکیب این دو تیم سابقه بازی دارند. در فصل 1992-1993 که اولین فصل از لیگ برتر برگزار شد و یونایتد استارت قهرمانی های خود را زد، اشمایکل، بروث و پالیستر در تمام مسابقات فصل به میدان رفتند. تنها بازیکنی که در ترکیب سیتی چنین ویژگی ای داشت، دیوید وایتی است که شهرت آن سه نفر را ندارد.


آن زمانی که یونایتد رونالدو را خرید به یاد دارید؟ در آن سال بزرگترین خرید سیتی، بن تاچر بود! وقتی یونایتد برای خرید فردیناند، رکوردشکنی کرد، سیتی در تلاش برای جذب کلودیو رینا بود.


مربیانتفاوت در این مورد بسیار مشهود است. فرگوسن بیش از 26 سال سرمربی یونایتد بود. او 21 فصل در لیگ برتر روی نیمکت یونایتد بود و 13 قهرمانی در این 21 سال در لیگ برتر به دست آورد. یونایتد بعد از فرگوسن، در طی 5 سال اخیر، سه مربی روی نیمکت خود دیده است. اما جالب است بدانید در زمانی که فرگوسن روی نیمکت شیاطین سرخ بود، با احتساب مربیان موقت، سیتی 17 مربی مختلف را روی کار آورد. میانگین حضور مربیان روی نیمکت سیتی کمتر از دو سال بود. کوین کیگان، مانچینی و رویل از جمله کسانی بودند که بیش از سایرین دوام آوردند. که البته دوام هیچ یک از این سه نفر نیز بیش از چهار سال نبود!


روزهای دربیاز منظر لیگ برتر، یونایتد با 21 برد در 42 دربی منچستر، همچنان آمار بهتری نسبت به رقیب دارد. اما یونایتد با وجود کسب هشت برد بیشتر نسبت به سیتی، تنها هشت گل بیشتر نسبت به آنها در دربی به ثمر رسانده است. سیتی 55 گل در دربی زده است. ضمن این که بعد از کسب 4 برد پیاپی در دربی بین سال های 2008 تا 2010، شیاطین سرخ هیچوقت دو دربی پیاپی را پشت هم پیروز نشده اند.


اخیراً نیز سیتی تحت هدایت پیگرینی و مانچینی بود که در 4 دربی پیاپی به پیروزی رسید تا اینکه فن خال ترمز ان ها را کشید و موفق شد در دربی 4-2 پیروز شود. دو بار در بازی های دو تیم هفت گل در لیگ برتر به ثمر رسیده است. پیروزی دراماتیک 4-3 سال 2009 با گل اوون و برد عجیب 6-1 سیتی در الدترافورد در سال 2011 که همچنان مقتدرانه ترین برد در دربی در لیگ برتر است.


 


1878