۱۳۹۷-۰۸-۲۸ - ۱۲:۱۵:۰۰

ورزش

|

کشتی

بنا: سوریان، نوروزی و رضایی می‌توانند به کشتی بازگردند

بنا: سوریان، نوروزی و رضایی می‌توانند به کشتی بازگردند«محمد بنا» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا افزود: سوریان، نوروزی و رضایی برای کشتی فرنگی زحمات زیادی کشیده اند و با صحبتی که با آنها خواهم داشت در هر نقطه ای که دلشان بخواهند می توانند به کشتی کشورشان خدمت کنند.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: کشتی ورزش آماتوری است و هیچکس را نمی توان به اجبار از آن جدا کرد. این بزرگان اگر نخواستند کشتی بگیرند می توانند در کنار کادرفنی به این رشته کمک کنند.
وی اظهار داشت: همه تیم های بزرگ دنیا دوست دارند افرادی همچون آنها را در کنار خود داشته باشند و البته اکنون برای تغییر نسل، توجه ما بیشتر به جوانان است و کشتی گیران خیلی خوبی داریم که تلاش دارند به عضویت تیم ملی در بیایند و جا پای بزرگان بگذارند.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در المپیک های لندن و ریو ادامه داد: تا دو روز پیش واقعا فکر نمی کردم روزی دوباره به کشتی بازگردم اما شرایطی به وجود آمد که سرپرست فدراسیون من را مجاب به بازگشت کرد. من عاشق کشتی هستم ولی براساس تصمیمی که گرفته بودم قصد بازگشت نداشتم چرا که دوره ام تمام شده بود.
بنا در خصوص برنامه ها و نخستین اقدام خود برای تیم ملی کشتی فرنگی، اظهار داشت: برای المپیک ریو تنها 10 ماه فرصت داشتم اما اکنون فرصت 21 ماهه در اختیار دارم و پیکارهای سخت قهرمانی جهان در سال 2019 که سهمیه المپیک در آن توزیع می شود را پیش رو خواهیم داشت. امروز در نشست با سرپرست فدراسیون برنامه های خود را ارایه خواهم داد.
وی بیان داشت: برهمین اساس قصد داریم خیلی سریع اردوی تیم ملی را تشکیل دهیم، چرا که هر روزی را که از دست دهیم شانس موفقیت در المپیک کمتر می شود.
بنا ادامه داد: نخستین مسابقه پیش رو رقابت های بین المللی جام جهان پهلوان تختی است و ظرفیت آن را داریم که از بسیاری از کشتی گیران داخلی در این مسابقه بهره ببریم. برهمین اساس با هماهنگی انجام شده نخستین اردوی تیم ملی کشتی فرنگی از 14 آذر ماه آغاز خواهد شد.
پرافتخار ترین مربی کشتی فرنگی ایران ادامه داد: نخستین اردو تیم ملی جنبه هماهنگی دارد و بعد از آن اردوها تا حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در اسفند ماه ادامه خواهد داشت. احتیاج داریم که مقداری بیشتر با قوانین جدید آشنا شویم و البته برعکس برخی که اعتقاد دارند زیاد دچار تغییر شده من چنین نظری ندارم و امیدوارم که بتوانیم با کمک همه بزرگان، دوباره برای کشورمان موفقیت کسب کنیم.
بنا تصریح کرد: در این سال ها فراز و فرود زیاد داشتیم که به دلیل تغییر نسل در تیم ملی بود. در رده جوانان طی دو سال گذشته قهرمان جهان شده ایم و در نوجوانان نیز تیم خوبی در اختیار داریم. در رده بزرگسالان تعدادی نخبه هستند که باید همه اینها در کنار یکدیگر جمع و با وحدت و رفاقت، کشتی فرنگی را به جایگاه اصلی خود برگردانیم.
وی خاطر نشان کرد: روز گذشته برنامه اتحادیه جهانی در سال 2019 را گرفتم و چندین تورنمنت در سطح جهان برگزار می شود و البته تمرکز من بیشتر تمرینات درون اردویی است. برخی می گویند که اردوهای زیاد ملی پوشان را خسته می کند در حالی که مسابقات زیاد چنین ویژگی دارد که در کنار خستگی، استرس زیادی به ورزشکاران وارد می کند و باید تعداد مسابقات را کم کنیم.
بنا افزود: در کنار آن باید در تورنمنت های خوب بین المللی شرکت کنیم که البته انجام همه این برنامه ها بستگی به بودجه فدراسیون دارد.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در خصوص انتخاب کادر فنی خود گفت: از هر نیروی که بتواند به من کمک کند استفاده می کنم. هیچگاه به تنهایی موفقیتی کسب نکرده ام و خیلی از اساتید و مربیان هستند که بیشتر از من زحمت کشیده اند. از وجود کسانی که یکدل، یکرنگ و خارج از فضای خودخواهی و مادی باشند استفاده می کنم چرا که مهمترین اصل، شاد کردن دل مردم است.
وی همچنین خاطر نشان کرد: شرایط اکنون بسیار سخت شده و همه از کشتی توقع دارند. در رده نوجوانان قهرمان جهان شدیم و در بازی های المپیک نوجوانان آرژانتین نیز دو مدال طلا گرفتیم و در جوانان نیز دو سال متوالی بر سکوی نخست جهان قرار گرفتیم. اما نگاه مردم به موفقیت تیم ملی به بزرگسالان است و شکست های اخیر سبب شد که موفقیت تیم های جوانان و نوجوانان دیده نشود.
بنا یادآور شد: حلقه مفقوده ای بین تیم های پایه و بزرگسالان به وجود آمده و باید آنها را به هم وصل و از ظرفیت جوانان بیشتر استفاده کنیم. مردم حق دارند در این سال ها از شکست های کشتی ناراحت شوند، اما دنیا از حرکت نایستاده و همانند 70 سال گذشته کشتی ادامه خواهد داشت و برای کسب بهترین نتیجه به تیم ملی برگشتم و در این راستا ضمن استفاده از کادر قوی در کنار خود از همفکری کادر فنی تیم های نوجوانان و جوانان نیز بهره خواهم برد.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی یادآور شد: بزرگترین لذت دنیا برای من شاد کردن دل مردم است. ورزش مقوله ای است که مردم کشورمان با وجود همه مشکلات اقتصادی از موفقیت در آن لذت می برند.
وی با اشاره به پیشرفت کشتی در دنیا و سخت شدن مدال آوری در میادین جهانی و المپیک گفت: تیم گرجستان از سال 2012 تا 2016 تنها موفق به کسب یک نقره شد و در بازی های المپیک 2016 ریو نیز یک برنز در 60 کیلوگرم شد. این کشور با ایجاد تحول خیلی سریع توانست خود را به سطح اول کشتی دنیا برساند و در همین مسابقات زیر 23 سال جهان، قهرمان شد.
بنا تصریح کرد: این موضوع برای ما استثنا نیست و می توانیم با کار و تمرینات مستمر به روزهای خوب برگردیم. ژاپنی ها نیز میزبان بازی های المپیک 2020 هستند و مدالهای کشتی برای آنها ارزشمند است و برای آنکه از این قافله عقب نمانیم باید سخت تر کار کنیم.
وی افزود: بسیاری از کشورهای دنیا از روی ما کپی بردای کرده اند و اکنون بهتر از ما مبارزه می کنند. کشتی تغییری نکرده و همان کشتی است و فشار بیشتر در سرپا است و شاید در نهایت در خاک برنده تعیین شود و پیچیدگی زیادی ندارد و موفقیت مستلزم ممارست، تمرین و آرامش است. در گذشته حس بزرگ خودباوری را به ملی پوشان تزریق می کردیم که این سال ها این خودباوری کمتر شده بود.
ورزشی**1067**9118