۱۳۹۷-۰۸-۱۸ - ۲۲:۳۸:۰۴

ورزش

|

فوتبال

پرسپولیس، امیدوار به فتح جام قهرمانی
 

پرونده هفدهمین دوره لیگ قهرمانان آسیا با بازی برگشت فینال در تهران و استادیوم آزادی، بسته خواهد شد. پرونده‌ای افتخارآمیز برای هر دو تیم پرسپولیس و کاشیماآنتلرز ژاپن که با شایستگی تا این مرحله پیش آمده‌اند و قطعاً قهرمان این دوره، پرافتخارتر خواهد بود.


با این وجود نباید از یاد برد که رسیدن پرسپولیس تا فینال این دوره، متفاوت با کار ژاپنی‌ها بود. پرسپولیسی‌ها در فصل جاری با مشکلات ریز و درشت زیادی دست و پنجه نرم ‌کردند که مهمترین آنها، عدم بهره بردن از فرصت نقل و انتقالات بود چرا که از آن محروم شده بودند. به عبارت دیگر، پرسپولیس در این فصل، دستش هم از نظر مالی، خالی بود و هم از نظر جذب بازیکن، تا جایی که برخی از نیمکت‌نشینان سرخ‌پوشان، تاکنون حتی ۹۰دقیقه کامل هم به میدان نرفته‌اند.


اما در همین شرایط پرسپولیس، نماینده شایسته و با تعصب کشورمان با تلاش و همدلی به فینال رسید جایی که اما برای قهرمان شدن، کار بسیار سختی مقابل کاشیماآنتلرز دارد چرا که در بازی رفت دو گل دریافت کرد و برای قهرمانی باید حداقل سه گل به حریف قدرتمند، منظم و با برنامه‌ خود بزند در حالی که گلی دریافت نکند و این کار قرمزها را سخت‌تر می‌کند چرا که کاشیمایی‌‌ها با اتکا بازی با نظم خود و به پشتوانه دو بازیکن برزیلی فرصت‌طلب، هر لحظه دروازه پرسپولیس را تهدید می‌کنند و به همین‌صورت هم در بازی رفت دو گل زدند.


پرسپولیس در مسابقات امسال در مرحله گروهی نسف‌قارشی ازبکستان، السد قطر و الوصل امارات را شکست داد و در یک‌هشتم نهایی الجزیره امارات را از پیش‌رو برداشت اما کار سخت او، شکست الدحیل قدرتمند در بازی برگشت در یک‌چهارم نهایی بود و کنار زدن السد پرمهره و قدرتمند در نیمه نهایی. با این حال تکرار پیروزی‌های قبل، مقابل کاشیما، شاید نیاز به معجزه داشته باشد چرا که پرسپولیس سیامک نعمتی یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان خود را ندارد و امید عالیشاه هم که مصدوم است. اما استادیوم آزادی برای مسابقه امروز، آنچنان لباس نو پوشیده و تجهیز شده است که پاول لوزانف رئیس اجرایی کنفدراسیون آسیا از برطرف شدن همه کم و کاستی‌ها و نقصانها ظرف مدت زمانی کوتاه به عنوان کاری شبیه به معجزه یاد کرده است، معجزه‌ای که می‌تواند در بازی برگشت برای پرسپولیس هم در راه باشد بخصوص که جبران چنین شکست‌هایی در بازی‌هایی به مراتب بزرگتر هم‌ اتفاق افتاده است. همان موردی که علی پروین اسطوره فوتبال پرسپولیس هم به آن اشاره می‌کند. اتفاقی که چند سال قبل در بازی بارسلونا و پاری‌سن ژرمن رخ داد و بارسلونایی‌ها دیدار رفت را چهار بر صفر باختند و علی‌رغم کمترین امیدها، در دیدار برگشت شش بر یک پیروز شدند و همه را انگشت‌ به دهان گذاشتند.


پس گذر از کاشیما آنتلرز برای پرسپولیسی‌ها چندان هم نیاز به معجزه ندارد چرا که قرمزپوشان پایتخت در ژاپن در شرایطی که ساعت بازی، بسیار آزارشان می‌داد در نیمه اول حتی می‌توانستند به گل هم برسند و گلهایی هم که دریافت کردند در نیمه دومی بودند که اصلاً بدنهایشان، کشش لازم را نداشت. بنابراین امروز که آن شرایط بد را احساس نمی‌کنند و در زمین خودی به مصاف حریف می‌روند در حالی که اردوی خوب، با نشاط و به‌دور از هیجانات را در امارات پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند با همراهی هواداران که ورزشگاه را همیشه برای حریفان نمایندگان کشورمان،‌ جهنم می‌کنند، از سد کاشیما هم بگذرند و برای اولین بار برجام قهرمانی بوسه بزنند. جامی که علی پروین وارد ورزشگاه کرده است. در هرحال ورزشگاه آزادی بعد از چند دهه با شکل و شمایلی زیبا و نو میزبان بازی برگشت فینال جام قهرمانان آسیاست. مسابقه‌ای که با تمام مسابقات گذشته متفاوت است چون همان‌گونه که بازیکنان برای قهرمانی تلاش کرده و می‌کنند یک گروه و تیم هم، برای آماده کردن آبرومندانه آزادی،‌طبق استانداردهای مورد نظر «A.F.C» آنچنان تلاش گسترده‌ای کردند که امروز ورزشگاهی نو، مقابل روی هواداران و بازیکنان است. ورزشگاهی که می‌طلبد، جشن قهرمانی هم در آن برگزار شود.


بازی برگشت پرسپولیس و کاشیما از نظر تعداد تماشاچی هم رکوردی تاریخی به‌جای گذاشت و با ۷۸هزار تماشاچی به اولین فینالی تبدیل شد که این تعداد تماشاچی را به خود می‌بیند. پیش از این، رکورد تعداد تماشاچی به فینال الهلال عربستان با وسترن سیتی استرالیا برمی‌گردد که ۶۳هزارو ۷۶۳ نفر، تماشاچی داشت یعنی حدود ۱۵هزار نفر کمتر از بازی امروز٫ با این احوال قطعاً هستند تماشاچیان زیادی که به دلیل محدودیت صندلی‌ها، نمی‌توانند وارد استادیوم شوند اگر نه این رکورد حتماً از ۷۸هزار نفر هم‌ گذر می‌کرد.


ورزشگاه آزادی، هنوز هم در جمع ۲۰ ورزشگاه بزرگ دنیا است اما از نظر استانداردها در جمع ۱۰۰ ورزشگاه اول هم قرار نمی‌گیرد اما همان‌طوری که تاج رئیس فدراسیون فوتبال گفت اگر دو سه رویداد دیگر مثل فینال لیگ قهرمانان در آن برگزار شود و نقصان‌های استادیوم به حداقل برسد در آن صورت، شاید این استادیوم کهن بتواند از نظر استانداردها هم به مرور به جمع‌ترین‌ها ملحق شود. در هر حال علاقه‌مندان به فوتبال امروز امیدوارند که سرخ‌پوشان پایتخت بتوانند جبران بازی رفت را کرده و برای اولین بار به قهرمانی برسند. «امید» همان فاکتوری است که هنوز هم اولین شاخصه پرسپولیسی‌ها و انگیزه‌بخش آنهاست و با اتکاء به آن، حتماً تمام تلاش خود را به‌کار خواهند بست تا پله آخر را هم مثل بازی‌های قبل با سربلندی،‌ پشت سر بگذارند. فقط چند ساعت دیگر تا این بازی تاریخی زمان باقی مانده است و امشب، تکلیف قهرمان هفدهمین دوره لیگ قهرمانان آسیا در استادیوم آزادی تهران، مشخص می‌شود.


برانکو: با ۲۰۰ درصد توان‌ بازی خواهیم کرد


سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: حضور در فینال آسیا افتخار بزرگی است.


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل کاشیمای ژاپن گفت: افتخار بسیار بزرگی است که در فینال آسیا باشیم. شاید برخی‌ها به نظرشان برسد که ما تحت فشار هستیم اما همانطور که کاپیتان هم گفت قلب ما پر از ایمان و امید است.افتخار می‌کنم که در تهران این بازی را انجام می‌دهیم. این بازی بزرگترین بازی باشگاهی در ۳۰ سال اخیر است. ما افتخار می‌کنیم در اینجا حاضر هستیم و برای خانواده پرسپولیس بازی می‌کنیم. طبیعی است که کاشیما نسبت به ما امتیازاتی دارد اما آنها فقط نیمه اول را پشت‌سر گذاشتند. ما موقعیت های سختی مقابل السد و الدحیل قطر داشتیم که با کیفیت آن را حل کردیم.سرمربی پرسپولیس گفت: اطمینان دارم که بازیکنان ۲۰۰درصد توان‌شان را می‌گذارند. من به آنها اعتماد دارم و بازیکنانم می‌دانند که به دنبال کسب نتیجه خوب هستیم. ما البته سیامک نعمتی محروم و امید عالیشاه مصدوم را در اختیار نداریم و از نظر تئوری از بازی قبل ضعیف‌تر هستیم اما این فقط تئوری است چون شک ندارم بازیکنانم ‌با تمام توان حاضر می‌شوند و هواداران هم می‌دانند تا همین‌جا کار بزرگی رقم زدیم و از هواداران ممنون هستم که از ما حمایت کردند. همه ما دوست داریم که ‌برنده باشیم تا با برد این فصل درخشان را به پایان برسانیم.


پروین: پرسپولیس می تواند بارسلونای لیگ قهرمانان آسیا باشد


سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال و پرسپولیس اظهار داشت: سرخپوشان می توانند همچون بارسلونا که مقابل پاری سن ژرمن بازگشت تاریخی داشت، در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا روزی بزرگ را برای خود و هوادارانشان رقم بزنند و جام قهرمانی را بدست بیاورند.


علی پروین در گفت وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا با بیان اینکه پرسپولیس توانایی جبران شکست بازی رفت مقابل کاشیما آنتلرز را در ورزشگاه آزادی دارد، گفت: پرسپولیس همیشه پرسپولیس است و در تاریخ پرشکوه و پر افتخار خود دست به کارهای بزرگی زده است و می تواند در دیدار برگشت بازگشت پرشکوهی را رقم بزند.وی افزود: در دنیای فوتبال تیم های بزرگی بودند که در بازی رفت شکست خوردند، اما توانستند در بازی برگشت، نتیجه را به شکل حیرت انگیزی تغییر دهند؛ مگر همین چند سال پیش نبود که بارسلونای اسپانیا در بازی رفت مقابل پاری سن ژرمن با ۴ گل شکست خورد، اما در دیدار برگشت با نتیجه حیرت برانگیز ۶ بر یک برنده شد؟ در فوتبال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.


حسینی: باید مقابل کاشیما گل نخوریم و گل بزنیم


کاپیتان پرسپولیس پیش از دیدار با کاشیما از هواداران خواست که مثل بازیکنان باشند و انژری خودشان را قبل از آغاز بازی از دست ندهند چون به انرژی هواداران در خلال بازی نیاز هست.


به گزارش خبرگزاری فارس، سید جلال حسینی در مصاحبه با سایت AFCگفت: هوادارانمان خیلی برای ما مهم هستند. آنها همیشه در کنار ما بودند. مخصوصا در این فصل که ما در شرایط سختی بودیم. ما با حمایت آنها به فینال رسیدیم اما ما یک بازی را هدر دادیم. ولی ما هنوز ۹۰ دقیقه پیش رو داریم و این آخرین لحظه برای آنهاست. از آنها می خواهم که مثل بازیکنان باشند و انرژی خودشان را قبل از آغاز بازی از دست ندهند. کاپیتان پرسپولیس ادامه داد: مهمترین چیز در این بازی این است که گل نخوریم و در عین حال باید گلزنی کنیم و باید دو کار مهم را به صورت همزمان انجام دهیم ما در این بازی ‌به شکل باورنکردنی اطمینان داریم که به پیروزی می رسیم. حسینی در پایان گفت: فقط این را می توانم بگویم که من تمام تلاشم را در این بازی می کنم. می توانیم به همراه هم اتفاق بزرگی را رقم بزنیم.


فنونی زاده: کاشیما درحدی نیست که گل نخورد


پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس ضمن اشاره به اهمیت تشویق هواداران در بازی مقابل کاشیماآنتلرز گفت: اگر بازیکنان پرسپولیس قدردان موقعیت‌هایشان باشند می توانند پیروز شوند.


مرتضی فنونی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره اهمیت دیدار برگشت پرسپولیس مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن گفت: نتایج قبلی این تیم در بازی‌های حذفی، می‌تواند هوادار را امیدوار به بازگشت کند. چون پرسپولیس مقابل تیم های قطری و اماراتی نشان داده که هر لحظه بوی گل می دهد.با این حال من فکر می‌کنم کاشیما آنتلرز در حدی نیست که در تهران گل نخورد. تیم‌های قطری با بازیکنان میلیاردی خودشان نتوانستند زیر فشار هواداران پرسپولیس در ورزشگاه آزادی دوام بیاورند. وی افزود: پرسپولیس توانایی شکست کاشیما را دارد. باید قدردان موقعیت های خود باشند.هر چه از زمان بازی بگذرد، کار برای پرسپولیس سخت می‌شود به همین دلیل این تیم باید در همان نیمه اول گل بزند تا فشار روحی و روانی احساس نکند.


پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در پایان خاطرنشان کرد: فارغ از هر نتیجه‌ای که پرسپولیس در بازی مقابل کاشیما آنتلرز به دست بیاورد، باید تک‌تک اعضای این تیم را ستایش کرد؛ اتحاد و همدلی سبب شد تا پرسپولیس به اینجا برسد. قبل از بازی، به آنها خدا قوت می‌گوییم و بعد از بازی، خسته‌نباشید خواهیم گفت.


ابوالقاسم پور: پرسپولیس لیاقت قهرمانی را دارد


پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: این تیم با وجود باخت در دیدار رفت هنوز هم می‌تواند قهرمانی را رقم بزند.


بهنام ابوالقاسم‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: باخت دو بر صفر پرسپولیس در دیدار رفت باعث شده تا کار این تیم به مراتب سخت تر از گذشته شود. اگر پرسپولیس می توانست در ژاپن یک گل بزند کارش برای بازگشت به بازی خیلی راحت تر بود اما این تیم قدر موقعیت خود را در همان نیمه اول ندانست و گل نزد. با این حال باز هم می گویم پرسپولیس لایق قهرمانی است. این تیم می تواند همچون بازی های قبلی خود در تهران به پیروزی برسد و ورق بازی را برگرداند. حمایت هواداران پرسپولیس مثال زدنی است و آنها می توانند از همین موقعیت نهایت بهره را ببرند تا به تیم حریف فشار بیاورند.وی در ادامه افزود: فارغ از هر نتیجه ای که پرسپولیس بگیرد باید گفت این تیم واقعا تلاش کرده است و با دستان خالی توانست خودش را به این سطح برساند. تیمی که می تواند با همین وضعیت آینده فوتبال باشگاه ایران را نیز تضمین ‌و بازیکنان بزرگی را به تیم های ملی فوتبال تزریق کند.اخبار مرتبط در شبکه های اجتماعی