۱۳۹۷-۰۸-۱۸ - ۲۲:۴۱:۵۲

ورزش

|

فوتبال

محمد مومنی: در باشگاه صحبتی از بازگشت تیام و جپاروف نشده است/ حضور یک دستیار دیگر کنار شفر ضروری است


حال و روز این روزهای استقلال چندان خوب نیست و به قول محمد مومنی بهترین کار برای برون رفت از مشکلات به جای انتقاد، ارائه راهکارهای مناسب است.
به گزارش سایت استقلال جوان و به نقل از مدال محمد مومنی در خصوص عملکرد آبی پوشان در بازی با ماشین سازی گفت: معمولا تیم های بزرگ زمانی که یک رویداد بزرگی همچون جام حذفی را از دست می دهند، با شرایط سختی مواجه می شوند مخصوصا تیمی که مدعی قهرمانی است. استقلال در جام حذفی مدعی قهرمانی بود اما بازی را از دست داد و نتوانست به این مهم دست پیدا کند و به همین دلیل بازی با ماشین سازی آن کیفیت لازم را نداشت. بازیکنان باید در این بازی انگیزه بالا و شادابی کافی و میل به بردن را از خودشان نشان می دادند که این اتفاق تحت تاثیر نتیجه بازی با سایپا به هیچ عنوان رخ نداد. استقلال در بازی با سایپا شکست خورد اما این که در تبریز در این شکست باقی نماند، روزنه امیدی را ایجاد کرد و این که توانست مقابل ماشین سازی با تساوی از میدان خارج شود این امیدواری را به وجود آورد که می تواند یک مقدار شرایط روحیش را ترمیم کند.


مدیر آکادمی استقلال در ادامه تاکید کرد: بازیکنان جوان استقلال باید به این باور برسند که همه تیم ها مقابل استقلال از انگیزه وافری برخوردارند پس باید طوری بازی بکنند که گل اول را بزنند تا در ادامه بتوانند با آرامش بیشتری از موقعیت هایشان استفاده کنند.
گرفتن حداقل امتیاز در تبریز این امید را به وجود می آورد که در روزهای آتی با ترمیم بخش دیگری از مسائل روحی و روانی بتوان با جدیت بیشتری به لیگ بازگشت.


دکتر مومنی در خصوص صحبت سرمربی استقلال پس از بازی با ماشین سازی که اظهار کرده بود “کسب نتیجه تساوی در تبریز خوب بود” و دلخوری هواداران استقلال از این نوع گویش، گفت: این موضوع دو بخش دارد. از نظر فوتبالی کسب نتیجه تساوی در خارج از خانه یک نتیجه قابل قبول است چون هر دو بازی ۴ امتیاز، یعنی برد داخل خانه و مساوی خارج از خانه و میانگین ۲ امتیاز مساوی با قهرمانی است و قانون فوتبال این را ثابت کرده است اما چون استقلال پشتوانه ای دارد که از او انتظاری بیشتر از این ها دارد این حرف از لحاظ روحی و روانی برای هواداران خوشایند نیست و آسیب زا است. باید که آقای شفر این توضیح را ارائه می داد که شاید ما از لحاظ فوتبالی نتیجه بدی نگرفته باشیم اما این نتیجه خواست هواداران را برآورده نمی کند و این موضوع باید از جانب سرمربی استقلال توضیح داده می شد.من کاملا این موضوع را قبول دارم که هوادار از این نوع گفتمان ناراحت می شود چرا که از تیمش انتظار دارد و این انتظارات هم به هیچ وجه بیراه نیست. اگر این نتیجه در زمان گذشته بود که استقلال شرایط خوبی داشت و می رفت داخل میدان و با چنین نتیجه ای هم بیرون می آمد، چندان مساله ای نبود اما در شرایط موجود این نتیجه برای هواداران قابل قبول نیست، یا اگر بازی با سایپا در جام حذفی با پیروزی همراه بود باز هم کسب چنین نتیجه ای برای هوادار قابل هضم تر بود.


مدیر آکادمی استقلال درباره صحبت هایی که در فضای مجازی در خصوص بازگشت جپاروف و تیام مطرح می شود، اظهار داشت: استقلال نباید بازگشت به عقب داشته باشد. در اتومیبیل که می نشینیم وقتی می خواهیم به عقب نگاه کنیم باید از یک آینه کوچک و محدود این کار را انجام دهیم اما برای نگاه به جلو کل شیشه جلو با وسعت زیاد در اختیار ما است. به نظر من برگشتن به عقب از لحاظ مدیریتی کار بیهوده و عبثی است. اگر قرار بود که این دو بازیکن در استقلال بمانند باید تحت هر شرایطی و به هر قیمتی این مهم انجام می شد و اجازه رفتن به آن ها داده نمی شد. البته در باشگاه استقلال اصلا صحبتی از بازگشت این دو بازیکن مطرح نشده است و این صحبت ها فقط در فضای مجازی شنیده می شود و بین مدیران باشگاه من نشنیده ام که صحبتی از بازگشت تیام و جپاروف شده باشد و من نمی دانم که عنوان کردن این موضوع در فضای مجازى و رسانه ها از کجا آب می خورد. اگر این دو بازیکن بیایند و نتوانند توقعات را برآورده کنند رسما می توانند عنوان کنند که شما ما را خواسته اید و ما اصراری به بازگشت نداشتیم و این برای هواداران بسیار سنگین تمام خواهد شد.من معتقدم که اگر باشگاه وسع مالی این را دارد که تیام و جپاروف را بازگرداند، بهتر است بازیکنان دیگری با همین شاخصه ها جذب کند چون انگیزه بازیکن جدید بسیار بیشتر خواهد بود. تیام و جپاروف با اتکا به گذشته شان در مقابل اشتباهات احتمالی مصون خواهند بود. تیام یک میلیارد دلار در عجمان پول گرفته است. آیا باشگاه قادر است برای این بازیکن ۱۶ میلیارد تومان هزینه کند؟! اگر می توانست که همان ابتدا مقابل رفتن این بازیکن می ایستاد.


پیشکسوت استقلال در خصوص عملکرد بازیکنان خارجی استقلال گفت: گرو و نویمایر به هیچ وجه در حد استقلال نیستند و این موضوع را حتی طرفداران عادی استقلال هم متوجه می شوند. به نظر من یا نمی توانند از این دو بازیکن به درستی بازی بگیرند و یا اصلا توانایی هایشان در حد استقلال نیست. آمار و عملکرد این بازیکنان در گذشته هم نشان دهنده این است که توانایی چندانی نداشته اند. زدن ۹ گل در ۳ فصل می تواند یک کارنامه اسفبار برای یک مهاجم باشد و بسیار سوال برانگیز است. البته این یک مساله فنی است و مسئولان فنی باید پاسخگو باشند که با تکیه بر چه پشتوانه ای این بازیکنان را جذب کرده اند.


دکتر مومنی درباره نیاز نیمکت استقلال به یک دستیار جدید عنوان کرد: ساناک با روحیات و سیستم شفر کاملا آشنایی داشت و با اجحاف کاملی که به تفکرات شفر داشت می توانست نظرات خودش را به سرمربی انتقال دهد و او هم اجرا کند. من احساس می کنم که هنوز این ارتباط بین دستیاران و آقای شفر بعد از ساناک به وجود نیامده است. من معتقدم حضور یک مربی دیگر در کنار آقای شفر که بتواند به سرمربی استقلال و نیمکت این تیم کمک کند ضروری است و قطعا ۳ نفر بهتر از ۲ نفر است و مشاوره دادن در جایی که قرار است تصمیمات فوری گرفته شود بسیار لازم و مفید است به شرط این که با سرمربی هماهنگ باشد و در راستای اهداف تیم بتواند در شرایط سخت به شفر کمک کند نه این که دستیاری باشد که برای شفر آلترناتیو محسوب شود. دستیار باید مطیع سرمربی باشد و در راستای اهداف سرمربی گام بردارد و به او مشاوره های صحیح بدهد.


پیشکسوت استقلال در پایان اظهار داشت: الان استقلال به وحدت تیمی نیاز دارد. مهدی رحمتی می تواند بسیار کمک کننده باشد و داخل زمین بسیاری از مشکلات را حل کند. کاپیتان استقلال امروز باید بیش از پیش، این نقش پررنگ را ایفا کند چه از لحاظ روحی و روانی و چه فنی. بازیکنان بزرگ باید همیشه کمک حال سرمربی باشند. رحمتی با وحدتی که می تواند در بین بازیکنان به وجود بیاورد باید حلال بسیاری از مشکلات باشد و من معتقدم که سید کاملا این توانایی را دارد و باید از این توانایی در راستای کمک به بهبود شرایط استقلال استفاده کند.