۱۳۹۷-۰۸-۱۸ - ۱۹:۱۳:۳۸

ورزش

|

بسکتبال

از نگاه حرفه‌ای دور هستیم

سرمربی تیم بسکتبال دختران جوان ایران بعد از تجربه حضور در مسابقات دسته B آسیا گفت: نگاه حرفه‌ای بر کشور‌های شرکت کننده در مسابقات آسیایی حاکم بود و ما هنوز کمی از این نگاه دور هستیم.

افسانه حسن نایبی درباره تجربه حضور در مسابقات بسکتبال دسته B زیر 18 سال آسیا اظهار داشت: تجربه خوبی از نظر کیفی بود؛ به خصوص که نگاهی حرفه‌ای بر تمام تیم های شرکت کننده در این مسابقات حاکم بود. ما از آن نگاه کمی دور هستیم و باید تلاش کنیم که با برنامه محوری، فاصله خود را با آن کشور‌ها کمتر کنیم.

او با تاکید بر اینکه بسکتبالِ سایر کشور‌های آسیایی با ما متفاوت است، ادامه داد: آن‌ها در مسابقات خیلی خوبی شرکت داشته اند و هیچ مشکلی در مسیر فعالیت خود ندارند. البته بازیکنان ما هم مستعد هستند و به زمان لازم برای پر کردن فاصله با کشور‌های دیگر نیاز دارند.

حسن نایبی درباره سطح تیم‌های دسته B تاکید کرد: جالب اینجاست که در دسته B هم تیم‌ها شرایط خیلی خوبی دارند. حتی در سوریه که شرایط جنگ را تحمل کرده، ورزش جایگاه خود را دارد و از شرایط خاص این کشور تاثیر نپذیرفته و تیم بسکتبال سوریه هم تدارکات خود را دارد. ضمن اینکه کشور‌هایی مثل سنگاپور و حتی گوام با برنامه به نظر می‌رسیدند و حضور خوبی داشتند.

سرمربی تیم بسکتبال دختران درباره شرایط هند به عنوان میزبان گفت: هندی‌ها قراردادی پنج ساله با زوران، سرمربی صربستانی بسته اند که وارد دسته A شوند و به قهرمانی برسند و قطعا با این برنامه ریزی به موفقیت هم می‌رسند. این در حالی است که ما فاصله زیادی با این شرایط داریم و جبران این فاصله نیاز به انرژی مضاعف دارد.

او همچنین با درخواست کمک از مسئولان افزود: فعلا اعزام‌های تیم سه نفره انجام می‌شود و امیدوارم علاوه بر تداوم اعزام‌های آن‌ها، در بخش پنج نفره هم اعزام داشته باشیم، چون بسکتبال دختران با مسابقات پنج نفره جا می افتد. همین بازی با هند که در ثانیه‌های پایانی آن را واگذار کردیم، نشان می‌داد که مشکل اصلی ما تجربه بازیکنان تیم ملی است.

حسن نایبی درباره مسابقه نخست ایران با هند گفت: اوایل بازی به دلیل نداشتن تجربه عقب افتادیم اما 13 امتیاز را جبران کردیم. با این وجود نیاز به کنترل فردی و خودباوری داشتیم. ما از روانشناس هم قبل از مسابقات استفاده کردیم اما این مسائل زمان بر است. تیم ما در مجموع 10 اردو داشت که شامل 6 اردوی چهار روزه و 4 اردوی سه روزه می‌شد. با همین شرایط هم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشتیم و در بازی با هند نشان دادیم هیچ چیز کم نداریم.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان ادامه داد: یکی از مشکلات این بود که بازیکنان نوجوان، سال قبل با اختلاف به هند باخته بودند و می‌گفتند امکان پیروزی مقابل این تیم نیست. هر چند که به آن‌ها گفته بودیم می‌توان در این بازی به برد رسید اما باور بازیکنان به حرف نیست و به ذهنیت آن‌ها بستگی دارد.

او در ادامه صحبت هایش با خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به عناوین بهترین امتیازآور برای آقازادگان و دومین ریباندر برای نگین رسولی گفت: من در مجموع سعی کردم از همه بازیکنان تیم استفاده کنم تا خودشان را پیدا کنند. اگر این بازیکنان به زمین نمی‌رفتند، تجربه هم به دست نمی‌آوردند. در مجموع هم از این تجربه راضی هستم، چون بازیکنان خیلی پیشرفت کردند.

حسن نایبی با نارضایتی از صعود فقط یک تیم به دسته A آسیا تاکید کرد: تیم‌های دسته B خیلی تلاش می‌کنند. روز اول شاید همه فکر می‌کردند تیم ما در بین همین تیم‌ها هم زنگ تفریح باشد اما اولین بازی مقابل هند که بسیار پرتماشاگر هم بود، شرایط دیگری را رقم زد. وقتی 13 امتیاز را جبران کردیم، تماشاگران هند سکوت کردند و زوران سرمربی صربستانی هم که قبلش خیلی آرامش داشت، استرس گرفت و تا پایان بازی کنار زمین ماند.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان افزود: بعد از بازی با هند خیلی‌ها تبریک گفتند که آنقدر خوب عمل کردیم. تجربه خوبی بود اما خیلی از دنیا دور هستیم و باید تلاش بیشتری کنیم.

برنامه ریزی برای مسابقات برون مرزی بیشتر لازم است که به بازیکنان اعتماد به نفس بدهد. البته از فدراسیون بسکتبال تشکر می‌کنیم که با همه مشکلات ارزی، این تیم را اعزام کرد. امیدوارم این حمایت از تیم‌های پنج نفره ادامه داشته باشد.


اخبار مرتبط در شبکه های اجتماعی