۱۳۹۷-۰۸-۲۳ - ۰۱:۲۲:۳۸

ورزش

|

بوکس

مخالفت برخی از اعضای هیئت اجرایی با تغییرات اصلاحات اساسنامه کمیته به تعویق می‌افتد؟به گزارش
«فرهیختگان آنلاین»، شاید از مدت‌ها و از روزی که سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته شد و به‌عنوان تنها نامزد ریاست به ساختمان سئول رفت، انتظار تغییرات در برخی از بخش‌های کمیته ملی المپیک می‌رفت، اما برخلاف شایعاتی که در همان زمان ورود وی مطرح شده بود، تا هفته گذشته بحثی درباره تغییر اساسنامه صورت نگرفت.


اساسنامه کمیته ملی المپیک بعد از ماه‌ها بررسی بالاخره در زمان کیومرث هاشمی و با حضور محمدرضا داورزنی و امیررضا خادم، دو معاون وزیر ورزش و البته اعضای هیات اجرایی وقت نوشته و بعد از تایید توسط کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) به وزارت ورزش فرستاده شد تا برای تایید و تصویب به هیات دولت ارسال شود.


اما در وزارت ورزش و جوانان خیلی از بندهای اساسنامه پیشنهادی بدون اطلاع هیات اجرایی تغییر پیدا کرد. اگرچه معلوم نشد این اساسنامه به هیات دولت رفته یا نه، اما در همان زمان ریاست هاشمی، وی در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرده بود اساسنامه در هیات دولت است و بررسی خواهد شد.

استارت تغییرات بعد از 10 ماه


دی‌ماه سال گذشته انتخابات کمیته ملی المپیک برگزار شد و اساسنامه جدید هم به انتخابات نرسید و تا امروز نیز معلوم نیست این اساسنامه در هیات دولت در چه وضعیتی است، اما نکته جالب اینجاست که صالحی‌امیری بعد از حضور 10 ماهه بالاخره دست به تغییر زد.


اساسنامه کمیته ملی المپیک که معلوم نیست توسط چه کسی یا کسانی نوشته شده، هفته گذشته به صورت محرمانه به اعضای هیات اجرایی ارسال شد؛ اساسنامه‌ای که تغییراتی در بند انتخاب دبیرکل، خزانه‌دار و آکادمی ملی المپیک داشت. قرار شد اعضای هیات اجرایی این اساسنامه را بررسی و پیشنهادهای خود را به صورت مکتوب در نشست شنبه هفته آینده ارائه کنند اما نکته اینجاست که شنیده شده برخی از اعضای هیات اجرایی با این تغییرات موافق نیستند و شاید مخالفت آنها در جلسه روز شنبه، تغییرات اساسنامه را با مشکل مواجه کند.

شایسته: پیشنهادها را مکتوب به رئیس کمیته می‌دهیم


مجید شایسته، رئیس فدراسیون تنیس و یکی از اعضای هیات اجرایی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره اینکه شنیده شده وی یکی از مخالفان تغییرات اساسنامه جدید کمیته ملی المپیک است، پاسخ شفافی نداد اما درباره این تغییرات، گفت: «این اساسنامه پیشنهادی است و ما هم باید به صورت مکتوب پیشنهادها را ارائه کنیم. قرار است اساسنامه فعلی کمیته، اساسنامه‌ای که قبلا نوشته شد و اساسنامه‌ای که جدید به ما داده‌اند را بررسی کنیم.»  وی در پاسخ به این سوال که در اساسنامه جدید یکی از بندها مربوط به انتخاب دبیرکل است به این صورت که دبیرکل از سوی رئیس پیشنهاد و توسط هیات اجرایی به تصویب برسد، اظهار داشت: «بررسی‌هایی که رئیس کمیته ملی المپیک از کشورهای مختلف داشته در اختیار ما قرار گرفته است، امیدوارم هر اتفاقی که می‌افتد به خیر و صلاح کمیته باشد. اجازه دهید بعد از بررسی کامل در این باره صحبت کنم.»

اصلاح اساسنامه به تعویق می‌افتد؟


تغییرات انتخاب دبیرکل از آن جهت مهم است که شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته که بعد از افشارزاده این سمت را برعهده گرفت، به دلیل مشکلات شخصی هم ممنوع‌الخروج و هم ممنوع‌الامضا است. به همین دلیل این مشکلات باعث شده تا صالحی‌امیری تصمیم به تغییر اساسنامه به‌ویژه در بند انتخاب دبیرکل بگیرد.  شنیده‌ها حاکی از این است که رضا قراخانلو، رئیس آکادمی ملی المپیک یکی از گزینه‌ها برای دبیرکلی است اما هنوز چیزی در این خصوص به صورت رسمی مطرح نشده است. با توجه به اینکه تعدادی از اعضای مجمع با تغییرات اساسنامه مخالف هستند، شاید با رای اکثریت اصلاح اساسنامه به تعویق بیفتد.


 


* نویسنده : بهاره محمدی روزنامه‌نگار